Přijímač pro 433 MHz
433 MHz Remote Control Band Receiver

Postavit tento přijímač jsem se rozhodl tehdy, když se mi poněkolikáté rozpadl bastl, kterým jsem zkoušel dosah vf modulů při pokusech s nimi.


Obr. 1. Přijímač pro pásmo "dálkových ovladačů" - 433 MHz
Figure 1. 433 MHz Remote Control Band Receiver

Popis zapojení

Celé zapojení je při použití hotového vf modulu velmi jednoduché (obr. 1). V zapojení je použit vf modul fy Telecontrolli prodávaný u nás firmou Sea Praha. V zapojení je třeba použít superreakční přijímač, který má vyvedený nf signál ještě před komparátorem (obr. 2). Zkoušel jsem vyvést signál i modulu se superhetem. Jde to, znamená to však zásah do modulu. Je třeba jen najít ten správný vývod IO v modulu a vyvést z něj signál.


Obr. 2. Blokové schéma modulu přijímače
Figure 2. Receiver block diagram

Protože mne zajímala spíše akustická kontrola, je za modulem nf zesilovač s LM386. Tento obvod je pro malé zesilovače velmi vhodný - má malou spotřebu a potřebuje ke své funkci jen pár součástek. Reproduktor je použit i s impedancí 50 ohmů. Nedosáhnete s ním takové hlasitosti jako s reproduktorem 8 ohmů, při subjektivně stejné hlasitost však bude mít zesilovač menší spotřebu. Pro pokusy s dálokým ovládáním je na konetor vyvedeno napájecí napětí a výstup z komparátoru přijímače. Vf modul vyžaduje napájecí napětí s malým zvlněním v rozmezí 4,5 až 5,5 V. Napájecí napětí pro modul je stabilizováno low-drop stabilizátorem. Uvedený typ stabilizátoru od firmy Holtek má velmi malou vlastní spotřebu a je určen pro malé výstupní proudy do 50 mA.

Stavba a oživení

Pro přijímač jsem nezvyklou montáž. Přijímač je v elektroinstalační "lištové" krabici. Všechny součástky jsou pájeny ze strany spojů na desce, která zároveň tvoří čelní stranu krabičky. Pro zlepšení vzhledu je vnější strana desky po vyvrtání děr stříknuta šedivou barvou. Rezistory R1 a R2 a kondenzátory C2 a C3 jsou v provedení SMD (1206), ostatní součástky jsem použil klasické. IO1 je zapájen na desku přímo, IO2 je v obyčejné objímce DIL8. Vývody objímky jsem vyhnul do strany a připájel k desce. IO2 je v klasickém provedení o dost levnější než SMD varianta. Vf modul je také v objímce, kterou jsem vyrobil z obyčejné objímky DIL32. Dutinkovou lištu nelze použít, protože vývody modulu jsou poměrně tenké, v dutinkách lišty nedrží a mohou mít špatný kontakt. Potenciometr je logaritmický s vypínačem. Reproduktor je desce přichycen kousky plechu, které jsou připájeny k desce. Pro uchycení antény (asi 17 cm dlouhý kus drátu z kola) jsem použil vnitřek z "lustrsvorky". Nezapomeňte na drátovou propojku k vývodu 1 vf modulu. Více je patrné z fotografií.


Obr. 3. Deska s plošnými spoji přijímače. Kliknutím získáte obrázek v rozlišení 600 dpi
Figure 3. Receiver PCB layout. Click to get 600 dpi resolution image


Obr. 4. Rozmístění součástek na desce
Figure 4. Locations of components on the board


Obr. 5. Přijímač zevnitř
Figure 5. Inside Receiver


Obr. 5. Ještě jeden pohled
Figure 5. Inside view


Obr. 6. ... a takhle vypadá hotový přijímač
Figure 6. ... finished receiver

Rozpiska součástek

R1 100 kOhm, SMD 1206
R2 10 Ohm, SMD 1206
C1 10 µF (mikroF)/16 V (subminiaturní)
C2, C3 100 nF, SMD 1206
C4, C5 100 µF (mikroF)/10 V (subminiaturní)
P 5 kOhm, potenciometr s vypínačem
pot. with switch
IO1 HT1050 (Holtek)
IO2 LM386
  reproduktor / speaker 50 (58) mm / 50 Ohm
  vf modul RR3 (RR4, RR5 apod.)
  napájecí konektor
  klips na baterii
  elektroinstalační krabice lištová hranatá
  deska s plošnými spoji bcs34

Jaroslav Belza

Nepublikováno (teda až teď)

30. 8. 2001